30 Nisan 2015 Perşembe

İlerisi İçin / Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu


İlerisi İçin” adlı kitabımızın yazarı Sayın Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu;dünyanın en genç profesörü olmuş kişisi ve 2 kez çeşitli ülkelerde Nobel’e aday gösterildi.Aldığı ödüller,yayınladığı uluslararası yazıların haddi hesabı yok.Hatta kitabın sonunda uluslararası yayınladığı yazılarının başlıklarının listelendiği yaklaşık 32 sayfa bir index bulunuyor.Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu’nu “Bye Bye Türkçe,Hedef Türkiye,Büyük Uyanış,Ne Yapmalı,Türkçe Giderse Türkiye Gider(dvd)..” gibi kitaplardan tanıyor olabilirsiniz.Diğer kitaplarını okumadığım için eksik kalan yerleri okudukça tamamlayacağım.((: Bilim+Gönül parolasıyla yıllarca canımız ülkemizin temel sorunları hakkında yazılar yazarak bizleri aydınlatan Sinanoğlu,Türkçe’nin de korunması konusunda çok büyük çabalar gösterdi ve göstermekte.Bildiğim kadarıyla halen çalışmalarına devam ediyor ve bir çok yerde gerek konferanslarla gerek söyleşileriyle iş başında.
“İlerisi İçin” adlı kitabında Türkiye’nin gelecek zamanlarda yürütmesi gereken politikalar hakkında matematiksel bir bakış açısıyla önceden görerek tahminlerde bulunan Sinanoğlu,bozdurtulmaya çalışılan güzel Türkçe’mizi korumamız için çare ve ilkelerden bahsediyor.Kitap bir çok evrenketlerde yaptığı konuşmaların yazıya dökülmüş hali ve söyleşilerinden,bilimsel yazılarından parçalardan oluşmakta.Ayrıca ilerisi için siyaset başlığı altında Avrupa Birliği(AB) ve Amerika Birleşik Devletleri(ABD) arasında kalışımızdan ve yaptığımız hatalar ve bu hataların telafilerinden açık örneklerle bahsediyor.Gerektiği yerde çok sert eleştirilere başvurarak ve bir çok yerde aynı konuyu ele alarak okuyucu üzerindeki yazının etkisini ve dolayısıyla kalıcılıkla birlikte fikirlerin sağlamlaşmasını amaçlamış.Kitabın büyük bir bölümünü de dış ülkelerde yaşayan Türkler’e ayırmış.Türk soydaşlarımızla ilişkilerin artırılması gerektiğini vurgulayarak Avrupa Birliğinin çifte sıtandartlarından ve yaptıkları haksızlıktan örneklerle devam ediyor.
Kısaca bir özet geçmemiz gerekirse ki bu özet kitabın içerisindeki cevherleri size aktarmaya yetmeyecektir,Avrupa’nın ve Amerika’nın bizde oluşturduğu yumuşak güçle sömürgeleştirme planları son haddine gelmiş durumda.Ülkemizi içten,kültürümüzü çökerterek ele geçirmeyi amaçlayanlara karşı dur demenin tam vaktidir.Bunun için oluşturulan parola Bilim+Gönül’dür.Tüm bilimsel araştırmalarda Türkiye’yi yücelterek matematikle zenginleştirmeliyiz,bu parolamızın bilim kısmıdır.Bozdurtulmaya çalışılan,yerine Tarzanca eğitim koyulmaya çalışılan Türkçe’miz ve Asyadan gelen tasavvuf kültürümüz de bizim gönlümüzü oluşturacaktır.İşte biz bu parolanın gereklerini yerine getirdiğimizde ülkemizin diğer sorunları zamanla düzelecek,pırıl pırıl nesiller ile İlerisi İçin sağlam adımlar atmış olacağız.Her şey elimizde.Herkesin Türkiye’nin işi bitti, defteri dürüldü dediği zaman bile vazgeçmeden yola devam etmek bizim görevimizdir.
http://www.rsskitap.com/09-04-2008/ilerisi-icin/
*
Türkiye'nin temel sorunlarını bir bilim adamı gözüyle tespit ederek çözümler üreten dünyaca ünlü memleket aşığı Sayın Sinanoğlu kimya, fizik, matematik, moleküler biyoloji dallarında teorileriyle uğraşırken bir yandan da gide gele 40 yıldır memleket meselelerine kafa yormayı çözümler üretmeyi bir vatan borcu bildi. Bilimde herkesin çözülemez dediği, işi bıraktığı pes edip vazgeçtiği yerde işe başladı ve başardı. Tarihin bu önemli dönemecinde de bizler için gerekli olan tavır da işte bu "Herkesin Türkiye'nin işi bitti, defteri dürüldü dediği zamanda bile vazgeçmeden yola devam etmek."

Uzun gayretlerden sonra nihayet Büyük Uyanış oldu. Sinanoğlu Gençliği denebilecek önemli sayıda gençler yetişti. Şimdi bu gençler en başta matematik olmak üzere temel bilimlerle kafa çalıştırmayı öğrenirken akıl oyunlarıyla Türkiye'nin kötü gidişâtına dur diyor.

İleride bizleri nasıl bir gelecek bekliyor? Türkiye'nin savunması neden Türkçe'nin savunmasıyla başlar? Yabancı dille eğitim ihâneti nasıl devam ettiriliyor? Bilim dünyasında neler oluyor, ileride neler olacak ve Türk gençliği nasıl kendini bu gelişmelere yetiştirecek? İleride her konuda Türk dış - iç siyaseti nasıl olmalı? Dış ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları ne durumda, ilerisi için kendileri ve çocuklarının güvenli varlığı için neler yapmalılar? sorularının cevapları bu kitapta İlerisi için Türkçe, İlerisi için Bilim, İlerisi için Siyaset ve İlerisi için Dış ülkelerde yaşayan Türkler bölümleri altında irdeleniyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder