28 Nisan 2015 Salı

Yeni Bilim Ufukları / Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu


Prof. Sinanoğlu Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki bir seminerinde "Fizik tabiatın müziği" dediğinde İ.T.Ü’den Metin Bey de "öyleyse notası da matematiktir." diye eklemişti.

insanlığn belki de en büyük buluşlu Matematik. Bilimlerin dili, muhakemenin mesnedi.

Tarih boyu devletler yok oluyor ama matematik duruyor.

Matematik zihnin idmanıdır diyen Sayın Sinanoğlu matematik biliminin dününü, bugününü ve geleceğini birbirine bağlayarak gençleri bilime heveslendiriyor. Bir bilim üstadının tatlı sohbetiyle bilimde nasıl yeni gelişlmeler, ufuklar yaratılır göreceksiniz.

Okurken tarihteki bazı bilim flahsiyetleri birden gözünüzün önünde canlanıverecek, onlara bilime katkıları dolayısıyla içinizden teşekkür edeceksiniz.

Matematik Tabiatta mı? Akıl ve Matematiğin yerini Bilgisayarlar alabilir mi? Aritmetiğin atomları olan asal sayılar ve Riemann varsayımının hala çözülememe sırları, matematiğin temelleri sağlam mı?

Oktay Sinanoğlu'ndan Yeni Bilim Ufukları Serisinin ilk kitabında.Sonlu yöney uzayları üzerine kurulan cebirsel yapılar.- Hermit işlerlerinin ve onları temsil eden tüm çizitlerin kaç adet topolojik eşdeşlik sınıfı olduğunu gösterir.- Bir hermit işleri ve çizitinin en alt özdeğerinin bulunması.


Bazen bilimde ?her şey artık anlaşıldı; hayatın sırları çözüldü? denilirken, mevcut kuramlara ters düşen gözlemler, deneyler, deliller birikir, mevcut anlayışın yapısı çatırdamaya başlar. Yeni kuramlar, yeni bir anlayış dizgesi gerekmektedir. Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde fiziğe böyle oldu. Önce görecelik kuramı, sonra ?nicem? kuramı ile yeni bir fizik çığrı açıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder