30 Mayıs 2015 Cumartesi

Elleri Var Ellere Benzemez

Elleri Var Ellere BenzemezYeditepe Şairlerinden Elyazısı Şiirler - Arşiv Sergisi


Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Yazar:
Ara Güler
Basım Tarihi:
Haziran 2000
Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi yaz mevsimini “Elleri Var Ellere Benzemez“ Arşiv Sergisi ile karşılıyor. Sergi, 1950’li yılların öncü edebiyat ve sanat dergilerinden olan ve yayınını 1980’li yıllara kadar sürdüren Yeditepe’nin titizlikle korunmuş arşivi ile hazırlandı.
Yeditepe dergisi ve yayınları etrafında, toplanmış şairlerin elyazılarıyla şiirlerinin yanı sıra, fotoğraflarının ve şiir kitaplarının da yer aldığı sergide, kimler yok ki? 

Ahmet Hamdi Tanpınar, Oktay Rifat, Behçet Necatigil, Ercümend Behzad Lav, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Melih Cevdet Anday, Suat Taşer, Celal Sılay, Sait Maden, Şükran Kurdakul, Feyyaz Kayacan, Talat Sait Halman, Nedret Gürcan, Mücap Ofluoğlu, Yılmaz Gruda, Kamran S. Yüce, Ali Yüce, A. Rıza Ergüven, Muzaffer Erdost, Refik Durbaş, Sencer Divitçioğlu, Sunullah Arısoy, Talip Apaydın, Tevfik Akdağ, Mehmet Başaran, Hilmi Yavuz, M. Zeki Taşkın, Sabahattin Kudret Aksal, Özdemir asaf, Salah Birsel, Edip Cansever, Necati Cumalı, Arif Damar, Hasan İzzettin Dinamo, Metin Eloğlu, Cahit Irgat, Attila İlhan, Cahit Külebi, Ziya Osman Saba, Cahit Sıtkı Tarancı, Muhteşem Sünter.
Bu sefer bir Usta’yı değil birçok Usta’yı ve yaklaşık 34 yıl boyunca Yeditepe dergisine ve yayınevine ulaşan her türlü malzemeyi arşivleyip bizlere ulaştıran Hüsamettin Bozok’u selamlıyoruz.
(Sunuş)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder