31 Mayıs 2015 Pazar

Hilmi Yavuz ile Doğu''ya ve Batı''ya Yolculuk


hilmi-yavuz-ile-doguya-ve-batiya-yolculuk-hilmi-yavuz


Kanatları Batı felsefesine de, Doğu hikmetine de alabildiğine açık bir "bakış kuşu" o. Şeyh Galip de, Nietzsche de, Edward Said de, Kemal Tahir de, Nazım Hikmet de, Asaf Halet Çelebi de, Gazali de, Grunebaum da, İtalo Calvino da, Fuzuli ve Sümbül Sinan da onun, söylemekten hoşlandığı tabirle, miras olarak "temellük" ettiği engin dünyanın sınırlarından ayarttığı nöbetçiler. Onların ve daha nicelerinin tuttuğu fenerle yıllar yılı kültürün ve hakikatın atlasında tadımlık yolculuklara çıkarttı okuyucusunu Hilmi Yavuz.
Elinizdeki kitapta Hilmi Yavuzun bu renkli sepetinden devşirilmiş yeni tadımlıklar bulacaksınız. Ama bu defa yazan değil, konuşan Hilmi Yavuzu bulacaksınız karşınızda. Üzülmeyin hemen. Hilmi Yavuz, sadece has bir kalem ehli değil, aynı zamanda tadı eski zaman tavanlarına hevenkler gibi asılı kalmış has sohbetlerin de adamıdır. Ve göreceksiniz, konuşurken de şiir yazar, felsefe yapar o.
http://www.kulturtv.com.tr/kitap/58512/Dogu-ya-ve-Bati-ya-Yolculuk
*
Bu kitapta, 1985-2003 yılları arasında, çeşitli dergi ve gazetelerde ve bir televizyon kanalında Hilmi Yavuz'la yapılmış söyleşiler yer alıyor.
*
Söyleşiler
M. Emin Ağar - Nilüfer Kuyaş - Vural Bahadır Bayrıl - Bülent Aşçı - Mehmet Erdoğan - Feridun Andaç - Hami Çağdaş - Mustafa Armağan - Sefa Kaplan - Filiz Bingölçe - Haşmet Babaoğlu - Hüsamettin Aslan - Cüneyt Ayral - Ersin Kalkan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder