13 Mayıs 2015 Çarşamba

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ile dilimiz Türkçe üzerine / MehmetMutluoğlu

     
 ...

Mehmet MUTLUOĞLU: Peki sayın hoca m siz sık sık dil konusunda büyük hassasiyetinizi dile getiriyorsunuz da biz de milliyetçi olduğunu İslam’i hassasiyetleri olduğunu söyleyen bir çok insan bunun farkında mı değil, nedir bilmiyorum. Birçokları, sizin hatta böyle bir sözünüz var. "Eğer bir milletin okulunda o milletin çocuklarına o milletin öğretmenleri fizik, matematik hatta tarih, coğrafya gibi dersleri İngilizce veriyorsa o okullara Türk okulu denmez. İngiliz misyoner okulu denir." diye sizin bir sözünüzü aldım.

Prof. SİNANOĞLU: Gayet açık bu böyledir.

Mehmet MUTLUOĞLU: Şimdi bizim Türki Cumhuriyetler de sağ olsunlar çok kıymetli çalışmaları var, ama buradaki Türk okullarının dili efendim İngilizce yine Türkiye’de bir çok cemaatin, topluluğun açtığı birbirinden güzide okullar var. Bakıyoruz dili İngilizce.

Prof. SINANOGLU: Bir kere eğer Türkiye resmen işgal edilmiş olsaydı, İngiliz, Amerikan tarafından resmen sömürge ilan edilmiş olsaydı. Burada Amerikan İngiliz valisi resmen olsaydı böyle birileri var ortalıkta dolaşıyor da hani resmen olsaydı, herkeste bunu bilseydi.

Mehmet MUTLUOĞLU: Yani gayri resmi olarak var diyorsunuz?

Prof. SiNANOGlU: Vallaha birileri hep vardır. Ondan sonra gayrı resmi olarak yani bu böyle açıkça olsaydı millet buna tepki gösterirdi. Böyle bir şey olmadığı için Türk milletinde böyle bilinç olduğu için eskiden hepsi milliyetçiydi böyle bir şuur olduğu için bunu alıştıra alıştıra, uyuta uyuta, yavaş yavaş yaptılar. 

Bakın 40 küsür senede bunu hemen hemen bitirmek üzereler. Nasıl yaptılar? Dediler bu da kolej gibi olsun. Kolej, bir kere kolej lafı bil i Amerikanca da üniversitenin küçüğü manasına gelir. Bizde de kolej lafı misyoner okulundan şimdi öbürlerine geçti. Aslında misyoner okulu demektir. Şimdi bir memlekette misyonerlik yapmak istiyorsan, Hıristiyan yapmak istiyorsan bunun en iyi usulü gelip de papazın burada misyonerlik propagandası yapması değil çünkü ona tepki olur. Burada yerli kendi adamlarını yetiştirdiler. Bazen bunlar gayrı Müslim olur Müslüman adı takarlar. İngiliz planında zaten vardır bunlar. Böyle adamlara Rum, Ermeni asıllara Müslüman adı takarız yetiştiririz. 

Bir de bizim tesirimizde olan basın yayınlarıyla bunları meşhur ederiz, kilit noktalara koyarız. Onlar işimizi yürütür diye İngiliz planında yazıyor. 2-3 asır evvel Osmanlıyı da öyle batırdılar. 

Şimdi dolayısıyla alıştıra alıştıra, uyuta uyuta önce işte' ne olacak bir tane fen dersi İngilizce olmuş ne olmuş iyi olur. Hayır efendim fenni öğrenemez çünkü bu oyunun bir kısmı da şudur. 

Batının derdi bunlar çok iyi İngilizce öğrensin değil hem İngilizceyi dosdoğru öğrenmesin tarzanca öğrensin, 250 kelimelik böyle hem de başka bir şey öğrenemesin. Beyinler dursun. Yabancı dille eğitim üzerine ve bunun mahsurları üzerine Amerika’da bile eğitimciler tarafından yazılmış birçok kitap var. O adamlar kendi kitaplarında bile böyle bir şey yaparsan çocuklar düşünemez hale gelir. Beyinleri durur. 
Nitekim bizim memlekette 53'ten beri ne kadar okumuşsa o kadar fazla düşünce kabiliyeti kalmamış, dumura uğramış. Böyle bön bön bakıyor. 30 kere anlatıyorsun hala anlamıyor böyle bir takım sloganlar söylüyor başka bir şey söylemiyor. Bela hale getiriyorlar. Maksat hiçbir şey öğrenmesinler. Burada bir sürü İngiliz hamalı yetişsin. İşte bulaşıcılık yapsın, İngilizlere otellerde hamallık etsin gaye budur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder