13 Mayıs 2015 Çarşamba

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun ardından...

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, vefat eden Türk bilim adamı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun Türkiye'nin büyük bir değeri olduğunu ve bilim dünyasının önemli bir hazinesini yitirdiğini belirtti.

Çelik, Sinanoğlu'nun vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajında, dehasıyla tüm dünyaya ışık saçan düşünce adamı Sinanoğlu'nu kaybetmenin hüznünü yaşadıklarını ifade etti.

Genç yaşta profesör olma başarısı gösteren Sinanoğlu'nun, alçak gönüllülüğü, çalışkanlığı ve eserleriyle  ömrünü insanlığa adamış ülke sevdalısı olarak daima saygıyla hatırlanacağını vurgulayan Çelik, mesajında, "Türkiye büyük bir değerini, bilim dünyası önemli bir hazinesini yitirdi. Başarılarının yanı sıra değerlerimizi her zaman ön planda tutarak bizleri onurlandıran Sinanoğlu'na yüce Allah'tan sonsuz rahmet, ailesine, bilim dünyasına ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.


Oktay Sinanoğlu, son yolculuğuna uğurlandı (26 Nisan 2015)


81 yaşında ABD'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden, 'Türkiye'nin Einstein'ı olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu için Caddebostan Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.
Törene Sinanoğlu'nun eşi Dilek Sinanoğlu ile ikiz çocukları, ilk eşinden olan oğlu Karacabey Levi Sinanoğlu, yeğeni Pınar Afşarve Aydın Can Aral, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu,Kültür Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, gazeteci-yazarHulki Cevizoğlu, akademisyen arkadaşları, öğrencileri ve çok sayıda seveni katıldı.
Ümit Türk'ün DHA'da yayımlanan habere göre, törende ilk olarak Sinanoğlu'nun hayatından kesitlerin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından oğlu Karacabey Levi Sinanoğlu, babasının Türk bayrağına sarılı tabutunun başında saygı duruşunda bulunduktan sonra, törene katıldıkları için herkese teşekkür etti. Levi Sinanoğlu, İngilizce olarak, "O benim hayatımda ilk öğretmenimdi. Lütfen onu unutmayın. Babam büyük hocaydı" ifadelerinde bulundu. 

'Alimin ölümü alemin ölümüdür'Kültür Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, "Alimin ölümü alemin ölümüdür" sözünü hatırlatarak, "Onun için bu ölüm bize çok tesir etti. Bize bir alemin ölümü kadar üzüntü verdi" diye konuştu.

'Türkçe savaşçısıydı'Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise "Bir Türkçe savaşçısı. Kendisini saygıyla, rahmetle anıyorum" dedi. GazeteciHulki Cevizoğlu da, Sinanoğlu'nun "Yabancı dilde eğitim yapmak kültürel soykırımdır" dediğini anımsatarak, "Bugün soykırım iddialarının konuşulduğu dünyada o soykırıma böyle bir yaklaşım getirmişti" dedi. Buradaki anma töreninin ardından Sinanoğlu'nun naaşı cenaze namazı için Üsküdar'daki Şakirin Camii'ne götürüldü.

Şakirin Camii'ndeki cenaze törenine de Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Beşiktaş Belediye BaşkanıMurat Hazinedar, Mimar Ahmet Vefik Alp ve çok sayıda kişi katıldı.

'Son ana kadar bilimle uğraştı'Burada Sinanoğlu'nun kardeşi Esin Afşar Aral'ın eşi Şener Aralyaptığı açıklamada, "Çok üstün bir zekası vardı. Aynı zamanda çok sevecendi. Sıradan insanlara karşı özel ilgi duyardı. Kendini olduğundan farklı gösterenlere tepki gösterirdi. Çok değerli bir insandı. Allah rahmet eylesin" ifadesinde bulundu. Törene katılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan da, "Genel Başkanımız Devlet BahçeliAlmanya'da bir programa katıldıkları için gelemedi. Hocamız Türkçe sevdalısı, Türk sevdalısı bir bilim, ilim adamıydı. Ondan çok şey öğrendik" diye konuştu.
Tabutu başında gözyaşı döken eşi Dilek Sinanoğlu ise yaptığı açıklamada, "Son ana kadar bilimle uğraştı. Sürekli bilimsel çalışmalarını devam ettirdi. Kendine dikkat ediyordu. Demek ki ömrü buraya kadarmış Allah rahmet eylesin, hakka kavuştu" dedi. Şakirin Camii'nde cenaze namazı kılınan Sinanoğlu, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya Türk Einstein olarak bilinen Prof. Dr. Oktay sinanoğlu vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü belirterek bir mesaj yayınladı.
Prof. Dr. Hasan Kaya mesajı;
Bilim dünyasına büyük katkılar sağlayan, üretkenliği ile gelecek kuşaklara yol gösteren, kültür ve bilim hayatımızda iz bırakan çok değerli bilim ve fikir adamı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, yapmış olduğu seçkin bilimsel çalışmaları ve gönül mimarı eserleriyle gerek ülkemizde gerekse dünya çapında daima takdirle anılacaktır.
“Türk Einstein”ı olarak adlandırılan büyük Türk dehası, Türkçe sevdalısı merhum Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’na Allah’tan rahmet niyaz ediyor, kederli alilesine, yakınlarına ve tüm bilim camiasına başsağlığı diliyorum.
Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu cenazeOktay Sinanoğlu, son yolculuğuna uğurlandı


Ceviz Kabuğu#039;nda bu hafta! Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu#039;nun ardından

(02.05.2015, CUMARTESİ) 
PROFESÖR OKTAY SİNANOĞLU’NUN ARDINDAN
26 Yaşında, “Dünyanın en genç profesörü” unvanına sahip oldu…
2 kez Nobel’e aday gösterildi…
Türk dilinin yılmaz savunucusu oldu, “Türkçe giderse Türkiye gider” dedi…
Ve unuttuğumuz şu sözleri de söyledi, yazdı:
- Büyük uyanış ve 2. Kurtuluş Savaşı başladı,
- Avrasya Birliği’ne girelim,
- Türkiye hızla sömürgeleştiriliyor, 
- Aşağılık duygusu aşılıyorlar,
- Batı’ya tıbbı biz öğrettik,
- Asyalı olmakla övünüyorum,
- Gençler yabancı dille eğitim kurbanı,
- Eğitim dili Türkçe olmalı,
- Bizi AB’ye almayacaklar,
- Ruhbilimsel savaş yapıyorlar,
- Türkiye’yi tek mermi attırmadan tasfiye ediyorlar, 
- Ermeniler Türklere katliamlar yaptı,
- - Kime oy vereceğiz be kardeşim?

Nisan ayında ABD’de vefat eden Oktay Sinanoğlu’nun ardından onu anıyoruz.
Ceviz Kabuğu’nun canlı yayın konukları: Eşi Dilek Sinanoğlu, Gönül Kınalı, Kemal Bozdağ ve Azmi Barut. 
*

Oktay Sinanoğlu çok önemli işler yaptı. Televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarıyla zihinlerimize kadar giren sömürgeci Batı’ ya karşı gardımızı aldı. Türkçe değerlerini hatırlattı. Yabancı kelimelere esir olmadan diliminizin öz kaynaklarıyla, yeni yeni kelimeler türeterek Türkçenin barındırdığı gücü serdi gözler önüne. İngilizcenin bize gösterildiği gibi aham şaham bir dil olmadığını aksine üçüncü sınıf bir dil olduğunu cesaretle söyleyebildi. Bu çok önemlidir. Bugün Türkçenin kuşdiline dönmemesinin önündeki en büyük engel, Sinanoğlu’ ydu.

Yücel ÖNDER
GÜLE GÜLE OKTAY SİNANOĞLU

*

Türk Aynştayn'ı kaybettik

Türkiye, Oktay Sinanoğlu adını New York Herald Tribune" gazetesinde 1963'te yayınlanan "Yale Üniversitesi'ndeki Yeni Harika Çocuk" yazısıyla öğrendi. Yazıda, 161 yıl sonra Yale'de ders veren en genç profesör olduğuna dikkat çekiliyordu. Oktay Sinanoğlu'nun babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu diplomat, annesi Rüveyde Hanım da gazeteci ve çevirmendi. Nüzhet Sinanoğlu'nun ağabeyi ve ilk evliliğinden doğan üç çocuğundan ikisi Latince Profesörü Samim ve Yunanca Profesörü Suat, diğeri de diplomat Aydın Sinanoğlu'ydu. Sinan ismi baba dedesinden geliyordu. Babası Haşim Paşa ve Selanikli Osman Hamit'in torunuydu.

ESİN AFŞAR'IN AĞABEYİ

Kavala'da doğup büyüyen, Yunan ve Roma Mitolojisi üzerine kitap da yazan Nüzhet Sinanoğlu'nun Rüveyde Karacabey'den doğan diğer çocuğu Esin Afşar da ünlü bir müzik yorumcusuydu. Kardeşi Esin gibi o da babasının görevi nedeniyle 1935'te İtalya'nın Bari şehrinde doğdu. 4 yaşında Türkiye'ye dönen Sinanoğlu, 6 yaşında babasını kaybetti. Ankara TED Koleji'ni bitirdikten sonra 1953'te burslu olarak Yale Üniversitesi'ne gitti, 1956'da Kimya Mühendisi olarak mezun odu. Bir yıl sonra MIT'den Yüksek Mühendis, 1959'da da Yale'den doktor unvanı aldı. 1962'de de profesör oldu.

DÜNYA ÇAPINDA BİR ZEKA

Teorik Kimya ve Moleküler Biyoloji üzerinde evrensel çapta bir ün kazanan Oktay Sinanoğlu, 1966'da TÜBİTAK ödülünü ve yurt dışından da çok prestijli bilim ödülleri kazandı. ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü'ne katkılarda bulundu. Bir ayağı Türkiye'de olmak üzere iki kürsü sahibi olduğu ABD'de çok sayıda üniversitede ders ve konferans veren Sinanoğlu, hayatı boyunca Türkiye'deki yabancı dille eğitime karşı çıktı. 1994'te Yıldız Üniversitesi'ne atanan Sinanoğlu'nun 8 uluslararası kitabı 300'e yakın bilimsel makalesi yayınlandı. Oğlu Murat'ın annesi Paula Armbruster'le 1963'te evlendi ve 1 yıl sonra da ayrıldı. Armbruster soyadını kullanan oğlundan Karacabey Levni, Elif, Selma ve Murat adlarında torunları vardır. Oktay Sinanoğlu son olarak Dilek Sinanoğlu'yla evliydi.
Tayfun Er, 21 Nisan 2015,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder