1 Haziran 2015 Pazartesi

Batı Uygarlık Tarihine Teorik Bir Giriş

1977 yılından başlayarak 2002 yılında emekli oluncaya kadar, önceleri İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin, sonra Mimar Sinan Üniversitesi'nin (Şimdi de '(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi' oldu) bütün bölümlerinde verdiğim bu ders, Batı uygarlığının kronolojik ve deskriptif tarihi değildir; uygarlık tarihinin öne çıkan ve insan topluluklarını 'insani' kılan kurumlarının teorik arkaplanını inşa etmenin, deyiş yerindeyse, analitik tarihi'dir. Ve bildiğim kadarıyla, Türkiye'de bu alanda yapılmış ilk ve tek çalışmadır. 


bati-uygarlik-tarihine-teorik-bir-giris-hilmi-yavuz
Batı Uygarlığı Tarihi'ne kuramsal bir giriş niteliği taşıyan bu kitap, Hilmi Yavuz'un İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi ve Mimar Sinan Üniversitesi'nde vermiş olduğu derslerden oluşuyor. 
Hilmi Yavuz ve öğrencisi Burcu Pelvanoğlu, bu derslerin ana hatlarını saptayarak Batı Uygarlığı Tarihi'nin nasıl ele alınabileceği konusunda bir öneri ortaya koymuş durumdalar.

Kültür, uygarlık gibi kavramlar, İnsani bilimler alanında en çok kullanılan kavramlar olduğu gibi, üzerinde en çok tartışılan ve birbiriyle çelişen yaklaşımlara yol açan kavramlardandır.


Bu çalışma, iki ana bölümden oluşuyor:
İlk bölümde, uygarlığı ve uygarlık tarihini oluşturan "kültür" kavramının tanımına ve karşıtı kavramlardan (doğa gibi) ayrımına odaklanan yazarlar, ardından İnsanoğlunun kendine özgü tarihinin (kültür tarihinin) nasıl dönemselleştirilebileceği sorusundan yola çıkıyor ve akademik disiplinlerin katı sınırlarından kurtularak antropoloji, etnoloji, dilbilim, sosyoloji, estetik gibi disiplinler arasında geçişlere olanak tanıyan yanıtlarını okuyucuyla paylaşıyorlar. 
Kitabın ikinci bölümü ise Batı Uygarlığı'nın zihinsel tarihini, yapısı gereği analitik bir yaklaşımla sorguluyor. Felsefi düşüncenin nasıl ve neden ortaya çıktığı sorusuyla başlayan bu bölüm, modernizm, modern, modernleşme tartışmalarına uzanıyor; bir anlamda yine felsefe, estetik, sosyoloji, edebiyat, dilbilim, antropoloji gibi disiplinleri, birtakım başlıklar altında aynı çatı altına topluyor. 
Kitabın temel amacı, araştırmacıların kültürel-toplumsal meselelerle siyasi, tarihi bağlamda olduğu kadar gündelik pratiklerde de teorik ve eleştirel bir bağ kurmaları...
(Tanıtım Bülteninden)


http://www.idefix.com/kitap/bati-uygarlik-tarihine-teorik-bir-giris-hilmi-yavuz/tanim.asp?sid=WP4TCOZUFU0U7PD81YYN

Avrupa’nın Zihin Tarihi, benim 1977′den 2001 yılına kadar (önce Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) Mimar Sinan Üniversitesi’nde verdiğim ‘Uygarlık Tarihi’ ders notlarının genişletilmiş ve notlandırılmış biçimidir. İlk basımı Batı Uygarlığı Tarihine Teorik Bir Giriş adıyla 2008 yılında yayımlanan Avrupa’nın Zihin Tarihi ‘uygarlık tarihi’nin bir ‘kavramlar tarihi’ olarak okunmasıdır.”Hilmi Yavuz

Yazar Hilmi Yavuz'dan Batı Uygarlık Tarihine "Gündelik" Bakış

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder