12 Haziran 2015 Cuma

İslâm ve Sivil Toplum Üzerine Yazılar


İslam ve Sivil Toplum Üzerine Yazılar

Hilmi Yavuz, Boyut Kitapları arasında yayımlanan 9. kitabında, daha önce gazete ve dergilerde yayımlanan yazılarını, gelen istek üzerine bir araya getiriyor. 
Felsefe, İslam ve İnsan Eylemlerinden Oryantalizme, Türk Müslümanlığından Tasavvufa, Devletin Organik Aydınlarından Köylü Modernleşmesine, Freud ve Bilimden Bilim ve Modernleşmeye, pek çok konuda, usta yazarın görüşleri yer alıyor kitapta.

http://www.boyutstore.com/islam-ve-sivil-toplum-uzerine-yazilar-kitabi
*
İnsanın eylemlerini (fiillerini), onun yapıp yapıp ettiklerini nasıl tanımlayabiliriz? Bunun, bir felsefe sorusu olarak canalıcı bir önemi var; -özellikle de, İslam'da Cebrilik veya Kadercilik meselesinin çözümlenmesinde... Nedir 'İnsan eylemi'?

Bu soruyu cevaplandırırken, şüphesiz, Theatetos'un düştüğü hataya düşmememiz gerekiyor. Sokrates, Theatetos'ta 'bilgi nedir'? diye sorar; Theatetos da bilginin türlerini saymaya kalkınca şöyle der: "Ben senden 'bilgi nedir'? sorusunun cevabını istemiştim. Halbuki sen sana kaç türlü bilgi var, onları sayıp dökmeye başladım..." Burada 'insan eylemi nedir?' sorusuna cevap ararken, bu eylemlerin neler olduğunu sayıp dökmeyeceğim. Bir tanım bulmaya çalışacağım. Bir şeyin ne olduğunu bilmekle, onun türlerini bilmek aynı şey değil elbette...

http://www.dr.com.tr/kitap/%C4%B1slam-ve-sivil-toplum-uzerine-yazilar/hilmi-yavuz/arastirma-tarih/politika-arastirma/turkiye-politika-/urunno=0000000064988
*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder