4 Temmuz 2015 Cumartesi

Hilmi Yavuz neden Cumhuriyet'ten Zaman'a geçti?CNN Türk ekranlarında Enver Aysever'e konuk olan Zaman yazarı Hilmi Yavuz, hem gündemi yorumladı hem de sol entellektüel kimliğine karşın neden Zaman gazetesinde yazdığını anlattı.

Türk edebiyat ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden şair-yazar Hilmi Yavuz, "neden Zaman gazetesinde yazıyorsunuz?" sorusuna yanıt verirken Aysever'le canlı yayında ilginç diyaloglar yaşadı.

SEN DE CUMHURİYET'TE YAZIYORDUN ENVER NİYE AYRILDIN?

Enver Aysever: Siz Cumhuriyet gazetesinden Zaman gazetesine geçmiş yazarlamızdansınız. Bu iki ayrı toplumsal taban arasında da bir geçiş yapmak demek oluyor. Yeni bir okur mu kazanmak aradınız, yoksa sadece para kazanmak için mi?

Hilmi Yavuz: Para kazanmak için de değil. Ne alakası var? Böyle bir şey sözkonusu değil. Enverciğim ben Türkiye'de söyleyecek sözü olan bir adam olduğumu düşünüyorum.

Enver Aysever: Cumhuriyet'te söyleyemez miydiniz?

Hilmi Yavuz: Cumhuriyet'te benim söylediğim şeylerin söylenmesine imkan yoktu. Sen de Cumhuriyet'ten yazıyordun eskiden neden ayrıldın sen söyle?

Enver Aysever: Ben neden ayrıldığımı yazdım zaten o zaman. Bir yazım yayından kaldırılınca ben de istifa ettim.

DÜNYANIN PARASINI ALDIĞIM SÖYLENİYOR AMA HALA KİRADAYIM

Hilmi Yavuz: Aynı şeyin Cumhuriyet'te benim başıma da geleceğine yüzde binbeşyüz eminim.

Enver Aysever: Yazıyordunuz ama Cumhuriyet'te

Hilmi Yavuz: Ben kitap kritikleri yazıyordum, fikir yazıları değildi... 1970'li yıllardı. Köprünün altından çok sular geçti o günden bu yana. Ne yeni bir okur arayışı... Dünyanın parasını aldığımı yazıyorlar. Ben hala kirada oturuyorum. Beni yakından tanıyanlar lüks içinde yaşadığımı çok iyi bilirlerdi. Oradan bana dolarlar akıyor olsa böyle olmazdı herhalde.

....

Hilmi Yavuz: Zaman'dan böyle bir teklif gelse sen kabül eder misin?

Enver Aysever: Önce teklif gelsin o zaman düşünürüm...

HİLMİ YAVUZ AKP'DEN GELECEK BİR TEKLİFİ KABÜL EDER Mİ?

Programda dikkat çeken bir diğer soru ise Yavuz'un AKP'den gelecek bir telkifi kabül edip etmeyeceği oldu. 1980'li yılların sonunda SHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Kültür İşleri Dairesi Başkanlığı yapan Hilmi Yavuz benzer bir teklifin AKP'den gelmesi durumunda ne yanıt vereceğini anlattı.

"Hayır kabül etmem. Çünkü 1936 doğumluyum. Ben artık kendi işlerimle uğraşmak ve yazı yazmak istiyorum. Dediğim gibi Türk insanına söyleyecek şeylerim  var. Ama AK Parti iktidar geldiği yıllarda bu teklif gelse kabül ederdim. Ayrıca Belediye Başkanı olduğu yıllarda Tayyip Bey'in yardımcıları aracalığıyla dolaylı biçimde gelen bir teklif de oldu ama kabül etmedim."
*      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder