7 Temmuz 2015 Salı

İz Bırakanlar / Hilmi Yavuz Özel Sayısını Sunarken             İz Bırakanlar / Hilmi Yavuz Özel Sayısını sunma, bu sayı için yapılan çalışmalardan daha kolay değil. Çünkü sunuş yazıları ne önsöze benzer ne de giriş yazılarına. Okuyucularımızı şu ya da bu yönde etkilemeden, yönlendirmeden; doldurmadan, bıktırmadan bir sunuş yapmak istiyoruz. Bu isteğimizin, okuyucuların hoşgörüleriyle gerçekleşeceğini umuyoruz...

             Hilmi Yavuz, dershanede öğrencilerine, salonda dinleyenlerine, televizyonda izleyenlerine, kitap fuarlarında müşterilerine, gazete ve dergilerde okuyanlarına kalıcı izler bıraktı. Hilmi Yavuz’un izleri çoklarına göre olumlu, bazılarına göre de olumsuz olmuştur.

                Herkes aileden, okuldan, çevreden etkilenir. Ancak Hilmi Yavuz’un gelişmesinde aile bireylerinin, okuduğu okulların, içinde bulunduğu ortamın etkileri farklı olmuştur. Bu farklılıklar Hilmi Yavuz’u Hilmi Yavuz yapmıştır.

             Farklı bir öğretmen, farklı bir şair, farklı bir yazar olan Hilmi Yavuz’un etkileri de farklı olmuştur, farklı olmaktadır. İçtenlikle söylemek gerekirse “farkı fark ettiğimizi” iddia etmiyoruz. Çünkü Hilmi Yavuz’un tüm eserlerini okumadığımız gibi, tüm etkinliklerini de takip etmiş değiliz. Biz, Hilmi Yavuz’u medyadan tanıdık, internet ortamında inceleyebildik. Açık deyişle kendisiyle bir görüşmemiz olmamıştır. Onun için Hilmi Yavuz’u bütün yönleriyle, tam olarak tanıtabileceğimizi iddia etmiyoruz. Ancak Hilmi Yavuz’u tanımak isteyenlere bir kolaylık sağlamak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Yani internet ortamında dağınık olan verileri bir araya getirmeye çalıştık.

            Hilmi yavuz, 79 yaşında olmasına rağmen yoğun olarak çalışmalarına devam etmektedir. Onun için bizim bu çalışmamız da devam edecektir.

            Objektif olarak yapmaya çalıştığım, henüz tamamlanmamış bu çalışmayı kendi gözleriyle okuyabilenler, kendi akıl süzgeçlerinden geçirebilenler sadece Hilmi Yavuz’u tanımakla kalmayacak, eminim ki kendi “zihin haritalarını” da okuyup ufuklarını genişletebileceklerdir.

           Yararlı olması dileğiyle.


            Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

************************** 

**************************

Sabahattin Gencal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder