7 Temmuz 2015 Salı

İnsanlar, Mekânlar, Yolculuklar


İnsanlar, Mekanlar, Yolculuklar

Atilla İlhan'la hasbelkader, şairlik ve yazarlık dışında bir ortak kaderi daha paylaşıyoruz. O da, ben de çocukluk, hatta ilk gençlik yıllarımızı Anadolu'nun o kuş uçmaz kervan geçmez ilçelerinde geçirdik. Bir on yıllık zaman farkıyla elbet! Kaptanın 1930'lu, benimse 1940'lı yıllarımız... Cumhuriyet idarecilerinin gerçekten de 'kendilerini' devletin üzerinde, devleti de halkın üzerinde bir hakim-i mutlak' terakki ettiği yıllar...

http://www.hermeskitap.com/catalog/product_info.php?products_id=6178
*
Hilmi Yavuz, bu kitabında çeşitli tarihlerde yayımlanmış yazılarını, okurdan gelen istek üzerine bir araya getiriyor. Kitap, dört bölümden oluşuyor; İnsanlar, Mekânlar, Yolculuklar ve Günler.
'İnsanlar' bölümünde Sezer Tansuğ'dan Edip Cansever'e, Kemal Tahir'den Hasan Ali Yücel'e, iz bırakan kimlikler konuk oluyor yazarın kalemine...
'Mekânlar' bölümünde, Orhangazi'den Terme'ye, Çarşamba'dan Şebinkarahisar'a ve tabii Yahşi Yalısı'na dek, anlatmaktan keyif aldığı mekanlarda dolaştırıyor bizleri.
'Yolculuklar' bölümünde, 'gezgin hayalci olmalı' diye başlıyor ve Osmanlı'nın seyahati sevmemesinden, Amerika'yı keşfeden Rodrigo'nun (!) Türk olup olmadığına dair söylentilere dek uzanıyor.
'Günler bölümündeyse uçurtmadan lokuma, çocukluğundan neler kaldıysa anlatıyor ve ardından tabii ki, Markiz ve Lebon'a da uğramadan edemiyor.


http://www.gunboyu.com/Boyut-Yayincilik-Insanlar-Mekanlar-Yolculuklar_uby-BYG.SET.00030.003.html#sthash.c6WdFujo.dpuf
*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder