29 Ağustos 2015 Cumartesi

Karşı Kıyılar / Oktay Akbal"Hiç de kötü bir şey değildir anımsamak. Hele güzel şeyleri anımsamak. Siz de çekilin bir pencere önüne, bakın gökyüzüne, bakın sokağa, bakın insanlara, çıkın dolaşın yollarda, caddelerde... Her şey geçip gidecek. Her şey 'yok'olacak. Her şey yaşanmamışa dönecek... Bu tür düşünceler umutsuzluk vermemeli, yaşama sarılmamızı sağlamalı, güç vermeli, dirençli kılmalı kişiyi. Eski anılar böyledir işte, bir geldiler mi, alıp götürürler bizi geçmişin derinliklerine. Her şeyi güzel yaparak, ölümsüz eşsiz kılarak..."

Öykücülüğümüzün ustalarından Oktay Akbal, böyle diyor O Eski Sevinçler adlı öyküsünde. Öykünün temel öğesi sayılan ´olay´ı gerilere atarken çevresini benzersiz bir duyarlıkla gözlemleyen bir yazar Oktay Akbal. Şiirsel dili, duyarlı anlatımıyla unutulmaz öyküler kattı öykü dünyamıza. Bu kitabında, daha önce Karşı Kıyılar ve Hey Vapurlar Trenler adı altında ayrı ayrı yayınlanmış iki öykü kitabını birleştirdik. Oktay Akbal´ın bütün öykülerini yayınlamayı sürdürüyoruz.
http://www.turkmenkitabevi.com.tr/kar-kylar-oktay-akbal-k2518.html
*
KARŞI KIYILAR / OKTAY AKBAL 1979

küçük bir çocuk için bilinmezliği ifade eden yerdir. çünkü onun dünyası sadece bildiği yerlerden, kendi kıyılarından oluşur. karşı kıyılar ise her zaman gizemlidir ve günün birinde gitmek için planlar yapılan yerdir. örneğin, 17. yüzyıl istanbul'unda galata'da yaşayan ufak bir çocuk için hem haliç'in diğer yanı hem de boğaz'ın karşı tarafı karşı kıyılar olarak bilinmezliğini korur. çocuk karşı kıyıları gördükçe ufku genişler. günün birinde akdeniz'e açılan bir gemiyle amerika'ya giderken de yine o kıyıların bilinmezliğini yüreğinde taşır. ve karşı kıyılarda ölmek vardır bir de...

http://www.uludagsozluk.com/k/karsi-kiyilar/
*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder