1 Eylül 2015 Salı

Akşam Kuşları (Bütün Öyküleri II) / Oktay Akbal

Akşam Kuşları: Bütün Öyküleri 2 - İMZALI

Öykü öyle çok ki yaşamda. Uzat elini öyküyü al. Nereleri? İşte biletçi, işte şoför, işte sabah yolcusu, işte küçük gazete satıcısı. Hepsi öykü sana. " 
( “Anlamı Yok”, s. 205, Akşam Kuşları)
*
Kitap yazarı tarafından “Sevgili yazar dost Atilla Özkırımlı’ya - 87” şeklinde imzalıdır.
Atlıyorum bir vapura Sirkeci’den, doğru Boğaz’a. Öğle vapurlarında kimseler yok. Ne tanıyan, ne ilgilenen. Tek tek geziyorum Boğaz iskelelerini. Tatil günlerinde değil, herkesin çalıştığı günlerde. Bir roman yanımda, bir de küçük defter yetiyor. (Kitaptan)
http://simurg.com.tr/ru-ru/urun/oyku-hik%C3%A2ye/125221/aksam-kuslari-butun-oykuleri-2-imzali.aspx
*


Yayınevimiz, tanınmış yazar Oktay Akbal’ın yayımlanmış bütün öykü kitaplarını dört ayrı ciltte toplamaya karar vermiştir. 
Akbal’ın “Bütün Öyküleri: I” de yazarın “Yalnızlık Bana Yasak”. “Hey Vapurlar Trenler” ve “Lunapark” adlı öykü kitapları bir araya getirilmiştir.

“Bütün Öyküleri II” de de “ Tarzan Öldü”, “İstinye Suları” ve “İlkyaz Devrimi”ni okurlarımıza sunuyoruz. 

Oktay Akbal’ın geriye kalan altı öykü kitabı da daha sonra iki ayrı cilt halinde yayınlanacak, böylece yazarın on iki öykü kitabı yayınlarımız arasında dört ciltte bir araya getirilmiş olacaktır. Bilindiği gibi, Oktay Akbal’ın ilk öykü kitabı “ Önce Ekmekler Bozuldu” 1946 d çıkmıştı. Bugüne dek yazarın 12 öykü,4 roman, pek çok deneme, gezi güncel kitabı yayınlanmış, bunların hemen hepsi birkaç baskı yapmıştır. 
Akbal “Suçumuz İnsan Olmak” romanı ile TDK Roman ödülünü, “Berber Aynası” adlı öykü kitabı ile Sait Faik Öykü Armağanını almış; 
İst. Gazeteciler Cemiyeti’nin Güncel Yazı ödülünü de iki kez kazanmıştır. Pek çok öyküsü yabancı dillere çevrilmiştir. Akbal edebiyat adamlığının yanı sıra gazete yazarı olarak da geniş bir üne sahiptir.1956’da

“Vatan” gazetesinde başladığı köşe yazarlığını 1969’dan bu yana “Cumhuriyet” gazetesinde sürdürmektedir.


1 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

renklerden şiire 17/11/2006 

Kitaptaki tüm öykülerin ortak paydası fazlası ile ortada; büyük kentin kalabalığında hissedilen derin yalnızlık duygusu..Oktay Akbal bu duyguyu öykülerinde incelikle ve ustalıkla yansıtmış.Okunası kitap..
http://kitap.antoloji.com/aksam-kuslari-butun-oykuleri-2-kitabi/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder