2 Eylül 2015 Çarşamba

Anılarda Görmek / Oktay AkbalOktay Akbal, anılarında, gördükleriyle yakın geçmişimize ışık tutuyor. 

1965 yılından 1969'a uzanan yazılarıyla yaşadıklarının, gördüklerinin yansımasını bir film izletir gibi sunuyor okura. 

Anılarda Görmek'te Akbal, yakın dönem Türkiye tarihinin ve kendi kişisel tarihinin hesaplaşmasına girişiyor. Sorular ve yanıtlarla yaşanan dostluklar, ilişkiler, dönemler... 

Bir yazarın dünyasını oluşturan diğer yazarlar, sanatçlar. Geride kalan bir yaşam, içten bir kalemin yazdıklarıyla düşüyor sayfalara. 

Dün bugünle buluşuyor. "Gazeteleri okuyor, yazılara, yazarlara bakıyorum. Şiirleri okuyorum, şairlere bakıyorum. Sokak sokak geziyor, insanlara bakıyorum. Aynaların, vitrinlerin önünde kendime bakıyorum" diye yazıyor Oktay Akbal. 

Gördükleri gördüklerinizle buluşacak Anılarda Görmek'te.

http://www.idefix.com/kitap/anilarda-gormek-oktay-akbal/tanim.asp?sid=K97S4GSYOG3GPGHMBUFK

*

Anılarda Görmek


Türk edebiyatının en seçkin yazarlarından biri olan Oktay Akbal, romancı ve hikayeci kişiliğinin yanısıra denemeleri ve fıkralarıyla da bilinir. 

Oktay Akbal bu kez, ‘Anılarda Görmek’ adlı bu yapıtıyla, bir günce yazarı olarak okur önüne çıkıyor.
Gerçekten Türk edebiyatında ‘günce’, bir tür olarak, büyük ölçüde gelişmiş değildir. Oysa batılı yazarların çoğunun ‘günce’ tuttuklarını biliyoruz: Vigny’den Andre Gide’ e kadar bir çok yazarın ‘günce’leri var. Bizde ise bu türün ilk başarılı örneklerini Nurullah Ataç vermiştir. 
Dikkat edilirse‘günce’ tutan iki yazarımız Ataç’la Akbal’ın, bir doğrultuda birleştikleri görülür. Ataç’ da Akbal’ da herşeyden önce birer ‘edebiyat adamı’dırlar. Edebiyatı yaşamın temel uğraşı edinmiş bu iki yazarımızın, küçük ve önemsiz ayrıntılara dayanan gündelik izlenimlerini bile bir edebiyatçı perspektifinden değerlendirmeleri, elbette kaçınılmaz olacaktı. Nitekim’Anılarda Görmek’, kendisinin, toplumun ve çağının sorunlarına, her şeyden önce bir ‘ edebiyat adamı’nın soylu beğeni ölçüleriyle yaklaşan bir yazarın düşüncelerini dile getiriyor bize.
(Arka kapaktan)
http://simurg.com.tr/tr-tr/urun/gunluk/21004/anilarda-gormek.aspx
*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder