1 Eylül 2015 Salı

Bayraklı Kapı: Bütün Öyküleri 1 / Oktay Akbal


BAYRAKLI KAPI BÜTÜN ÖYKÜLERİ 1

Yayınevimiz, tanınmış yazar Oktay Akbal'ın yayımlanmış bütün öykü kitaplarını dört ayrı ciltte toplamaya karar vermiştir. 

Akbal'ın 'Bütün Öyküleri: I' de yazarın 'Yalnızlık Bana Yasak', 'Hey Vapurlar Trenler' ve 'Lunapark' adlı öykü kitapları bir araya getirilmiştir. 

'Bütün Öyküler II' de de 'Tarzan Öldü', 'İstinye Suları' ve 'İlkyaz Devrimi' okurlarımıza sunulacaktır.

Oktay Akbal'ın geriye kalan altı öykü kitabı da daha sonra iki ayrı cilt halinde yayınlanacak, böylece yazarın on iki öykü kitabı yayınlarımız arasında dört ciltte bir araya getirilmiş olacaktır.

Bilindiği gibi, Oktay Akbal'ın ilk öykü kitabı 'Önce Ekmekler Bozuldu' 1946 da çıkmıştı. Bugüne dek yazarın 12 öykü,4 roman, pek çok deneme, gezi güncel kitabı yayınlanmış, bunların hemen hepsi bir kaç baskı yapmıştır. 

Akbal 'Suçumuz İnsan Olmak' romanı ile TDK Roman ödülünü, 'Berber Aynası' adlı öykü kitabı ile Sait Faik Öykü armağanını almış; İst. Gazeteciler Cemiyeti'nin Güncel Yazı ödülünü de iki kez kazanmıştır. 
Pek çok öyküsü yabancı dillere çevrilmiştir. Akbal edebiyat adamlığının yanı sıra gazete yazarı olarak da geniş bir üne sahiptir.

1956 da 'Vatan' gazetesinde başladığı köşeyazarlığını 1969'dan bu yana 'Cumhuriyet' gazetesinde sürdürmektedir. (Arka Kapak) 

http://kitap.antoloji.com/bayrakli-kapi-butun-oykuleri-1-kitabi/

*
"Babamın hastalığı, ölümü, cenaze, sonra o koca evden  taşınmamız. Bir düzen böylesine çabuk nasıl değişirdi, anlayamıyorum. Dostlar, çevre, hepsi hepsi değişti. Yalnızdık, yoksulduk! Bir ana, bir oğul..."
(Müzeyyen Abla", Bayraklı Kapı, s. 173)


"Yazın kurtarır çoğunlukla güncelden kaçanları. Oysa yazın hem günceldir, hem siyasaldır; hem bugündür, hem yarındır. Her şeydir yazın... "
(İlkyaz Tutsaklığı", , Bayraklı Kap,ı s. 193) "
*
...Yurt ve ulus sorunları dağlar gibidir karşında... Acılar ve okyanusun dalgaları gibi gelir vurur da vurur... Yazacaksın, soğuğa meydan okurcasına, varsın, ne soba yansın, ne mangal, ne kalorifer! İçinde yakacaksın kendi ateşini..."
(Yanardı Çini Soba", Bayraklı Kapı, s. 156)

"Benim tanıdığım, bildiğim yerler değil buraları! Her şey değişik. Başta insanlar... Bizler, İstanbul doğumlu yurttaşlar bu kentin gerçek garipleri olduk. Bizler, İstanbul köylüleriyiz. Kent bizim elimizden çıkıp gitti. Yepyeni insanlar var bu kente egemen olan. Ticaretine, sanayine, sanatına, kültürüne, eğlencesine... Bir, yozlaşma diyoruz buna. Anadolu, hem de en beğenisiz yanlarıyla çıkıp geldi İstanbul'a yerleşti. Bütün o minibüs şarkıları, bunun tanığı.." 
("Hey Vapurlar, Trenler", Bayraklı Kapı, s. 206)


1 okuyucu bu kitap için görüş bildirdi..

renklerden şiire 17/11/2006 
Kitaptaki öykülerin ortak paydası çok ortada; özellikle büyük kentlerde, kalabalıklar içinde hissedilen yalnızlık duygusunun derinliği..Oktay Akbal bu duyguyu öykülerinde incelikle ve ustalıkla işlemiş.. Okunası kitap.


http://kitap.antoloji.com/bayrakli-kapi-butun-oykuleri-1-kitabi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder