2 Eylül 2015 Çarşamba

Yeryüzü Korkusu / Oktay AkbalDeğerli öykü, roman, deneme, fıkra yazarımız Oktay Arbal’ın bu günlüklerini okurken, onunla birlikte yaşayacak, onunla birlikte düşüneceksiniz. ( Arka Kapaktan )

http://simurg.com.tr/tr-tr/urun/gunluk/115199/yeryuzu-korkusu-gunluk-3-1970-1975.aspx
*
Yeryüzü Korkusu / Günce

Okurken
1 Ocak Perşembe
BAŞAĞRISI. İki aspirin. Evden hiç çıkmadım. Seignobos'un Avrupa Tarihi'ni okuyorum. Tarih okumakta yarar var. Neler olmamış ki! 1870'den sonra Fransa'da yeniden krallık ilân edilecekmiş. Tahtı X'uncu Charles'ı:: torunu Chambord düküne sunmuşlar. Adam V'inci Henri olarak tahta çıkacakmış. Her şey hazırlanmış, ama kralcıların hevesi yarıda kalmış. Dükr atalarının beyaz bayrağını istemiş, üç renkli bayrağın yerine!.. Bu yüzden de krallıktan olmuş! İnsan zor inanır, koskoca Fransa tahtı bir bayrak yüzünden nasıl kaçırılır elden diye... İktidardan, saltanattan önce kişilik geliyor, işte. Çoğumuz bir şeyler çıkarmalıyız bundan...
Derken sabahki gazeteleri açtım. Geçen gün vurulan işçinin cenazesi. Resimler. Birbirini izliyor toplum âlayları. Vurulan öğrenciler, işçiler... Yılın ilk günü tatsız izlenimler veriyor insana. İşte 1970. Bir de bakacağım bitivermiş. Ne çabuk diyeceğim. Daha önceleri dediğim gibi. Dalmalı Seignebos'un tarihine. 1848 devrimi olayları. Hasta adamın durumu. Tatlı okunuyor, sıkmadan, yormadan. Yeni yıldan bana ne. Bilinmedik günler neler saklıyor kimbilir? Unutmalı hepsini, şu kitap hepsini bana unutturmalı... (Kitaptan)
http://simurg.com.tr/ru-ru/urun/gunluk/63794/yeryuzu-korkusu-gunce.aspxHiç yorum yok:

Yorum Gönder