2 Eylül 2015 Çarşamba

Geçmişin Kuşları / Oktay AkbalOktay Akbal, Anılarda Görmek'ten sonra Geçmişin Kuşları ile günü/geceyi yazıyla buluşturuyor. Bu kez 1970'ten 1983'e uzanan süreçte yaşadıklarından kalanlar düşüyor satırlara. Geçmişe dair her anı, her kişi, her olay bugünle ilgili soruları, sorunları, düşleri, yorumları sürdürüyor. Geçmişin Kuşları'nın yolculuğu sürüyor...

''Çoğu kez bir kitaptır bizi kurtaran. Bir insandır, bir filmdir, bir vapur gezisidir. Çevremizden, boğuculuğu artan havadan, bataklık haline gelen bir ortamdan... Dizi dizi sabah gazeteleri. Daktiloya kağıdı taktım. Bekliyorum ilk cümleyi...''
 


http://kitap.antoloji.com/gecmisin-kuslari-kitabi/
*Günce tutmak, anılarını yazmak pek çok kişinin özentisidir. Oysa günce tutmak, anılarını yazmak öğünmeyi, kendini önemsemeyi aşan çok önemli bir iş. 

Dünyaya ve ülkesine bakmayı bilen, tarihsel ve toplumsal düşün derinliği içinde yaşadığı günleri değerlendirmeyi başaran bir yazarın günlüğü, anıları hem gerekli, hem önemlidir. Oktay Akbal bizim yazınımızda bu işi büyük başarıyla ortaya koymuş, giderek bu türün özgün bir yaratıcısı olmuştur. Daha önce yayınlanmış ve tükenmiş bulunan “Günlerde”, “Anılarda Görmek” adlı iki yapıtı bu yargının canlı kanıtıdır.
Şimdi “Geçmişin Kuşları” adıyla yeniden sunduğumuz bu yapıt yazarın anılarının, günlük izlenim ve düşüncelerinin 1965 - 1969 yıllarını kapsamaktadır. Yumuşak, tatlı, düşündürücü ve olayları kendi bakışıyla yansıtıp anımsatan bu kitabın etkisini unutmayacaksınız.

http://simurg.com.tr/tr-tr/urun/gunluk/120119/gecmisin-kuslari.aspx
*


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder