7 Eylül 2015 Pazartesi

İstanbul Öyküleri Antolojisi

İstanbul Öyküleri Antolojisi

Zeyyat Selimoğlu - Yasemin Yazıcı - Vecdi Çıracıoğlu - Tezer Özlü - Sezer Ateş Ayvaz - Semra Aktunç - Selim İleri - Sait Faik Abasıyanık - Peride Celal - Oktay Akbal - Nursel Duruel - Nemika Tuğcu - Nedim Gürsel - Necati Güngör - Nalan Barbarosoğlu - Murathan Mungan - Mehmet Ünver - Mehmet Coral - Makbule Aras - Jale Sancak - Jaklin Çelik - Hulki Aktunç - Feride Çiçekoğlu - Demir Özlü - Bilge Karasu - Abidin Dino -
*
Sivriadada bir gece; Sait Faik, Sotiri ve Kalafat balığa çıkmış, bir hikâyede yarenlik ediyorlar. Bir kez daha binlerce yılın İstanbuluyla bir yolculuğa çıkıyoruz. Şehir uskumrusu, levreği, balıkçı reisleri, Evgeniyası Bodrum kat meyhaneleri, keşleri, genelevleri, sevda ve firakları ile tam bir şenlik.

Abidin Dino büyüleyici üslubuyla Yeditepeli Şehrimizi resmediyor.

Peride Celal, Kalpazankayanın oralarda bir denizkızı çıkartıyor Angelosun karşısına. Varsın inanmasın kimse. 

Oktay Akbalın son vapurda rüzgârı taşıyıp getirdiği hüzünlü, neşeli, hicranlı İstanbul şarkıları... 

Selim İleri ye son yazın hüznü, peyzaj gibi duran Kalamış, Esma Hanımın kayıkhanesi, Madam Jüliyet, dağılan hayatlar, gizli aşklar, yoksunlar birlikte bir öykü yazdırıyor.

Hulki Aktunç iki denize, med ve cezire, lodosa, poyraza, ölüme ve sevdaya Pinilupi Saranın gözlerinden bakıyor. Belki Demir Özlünün Beyoğlunda dingin bir öğle vaktini, belki çoktan tarihe karışmış Cafe Boulevardın akşamüstü keyiflerini seveceksiniz.

Üsküdarın güvercinleri, Bay Alekonun inceliği, Kumkapılı iki arkadaşın paylaştığı gök ve deniz yüreğinizi hafifletecek, Kuzguncukta soluklanıp Rumelihisarında tutkulu bir sarıkanat macerasına tanık olacaksınız. Şehir sizi renkleriyle, sesleriyle sarıp sarmalayacak.


Bu İstanbullardan biri mutlaka sizin İstanbulunuzdur. Kim bilir belki de siz son İstanbulsunuzdur. 

(Tanıtım bülteninden)

http://www.mkitap.com/Istanbul-Oykuleri-Antolojisi_67747_kitap.html

*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder