7 Eylül 2015 Pazartesi

Oktay Akbal için ne dediler?


Akbal başka dünyadan gelmiş. Bu dünyada yaşıyor..Yaşayacak..
Yaşadıkça da bir ömür boyu sağladığı birikimi yansıtmak için dur durak bilmeden çalışacak..
Akbal'ın yaşı yok..Yaşamı var..


İlhan Selçuk


http://www.kitapyurdu.com/kitap/odamda-bir-guvercin/81764.html

*
Birçok konuyu, sorunu bıkıp usanmadan ele alır, yineler. Yazar olarak bize düşen yazmak, hep yazmaktır düşüncesi onun yazma yaşama ilkesidir. Yaşanan siyasal, toplumsal olaylara değinişi, bunlara bakışı ve yorumu bir bütünsellik içindedir. Akbal'ın yazınsal kimliği, insancıl bakışı, yenilikçi, özgürlükçü, aydınlanmacı yani, yazın ve kültür coğrafyamızda çağdaşlamanın öncüleri arasında yer alacaktır.

Feridun Andaç


http://www.kabalci.com.tr/cagdas-yayinlari/oktay-akbal/sarkilarina-kadar-mahzun-denemeler-oykucukler-46006.htm

*


Öyküleri, romanları, denemeleri, günlük ve çevirileriyle Akbal, Türkçenin dil anıtıdır.
Feridun Andaç

http://www.edebiyathaber.net/oktay-akbaldan-oktay-akbala-feridun-andac/#sthash.dTXoAI7W.dpuf


*

Akbal yaşarken düşünen, duyan, duyumsayan, yaşayan kişidir. Yazıları da bu yüzden zamanları kapsayan bir günce gibidir.

İlhan Selçuk


http://www.kabalci.com.tr/cagdas-yayinlari/oktay-akbal/sarkilarina-kadar-mahzun-denemeler-oykucukler-46006.htm
*


Oktay Akbal'ın okurları bilir. O, her yazısında önce sizi kendi dünyasında gezdirir. Bu gezide ele alacağı güncel soruna dikkat çekerek başlar, ardından elinizden tutar, düşüncelerinizden yakalar, geçmişe bir yolculuk yaptırır, biraz sarsar, sonra yüzünüze bir avuç soğuk su serperek, sizi uyandırır, yeniden o gerçeğin içine bırakıverir. 

Hikmet Altınkaynak

http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/kirmizi-yoyo-oktay-akbal/3450

*

Oktay Akbal, bizim edebiyatımızda öykü deyince akla ilk gelen yazarlardandır. Yetmiş yıl boyunca gazetesindeki köşesinde sayısız yazı yazdı, ama her zaman önce öykücü olarak kaldı... Genç yazarların ve yazar adaylarının öncelikle okuması gereken yazarlar arasında Oktay Akbal'ı hep anmamın nedenleri bunlar. 

Türkçe'nin bir edebiyat dili olarak güzelliğini, dilin yalın halinin de ne denli zengin olabileceğini, gerçek hayatın nelerinin anlatılmaya değer olduğunu görmek için, sağlam bir denek taşıdır o

Semih Gümüş

http://www.babil.com/urun/kopru-kitaplar-12-kirmizi-yoyo-kitabi-oktay-akbal#description

*


Oktay Akbal su kadar berrak, duru, içindeki çocuğu son anına kadar canlı tutmuş, candan bir insandı.


Ali Sirmen
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/355773/Oktay_Akbal_ve_yazar_cesareti.html

*

Oktay Akbal’ı tek sözcükle özetle dersen, yanıtım “sevecenlik” olur. 
Gerçekten de onun belirleyici niteliği, içindeki çocuğu hep canlı tutmuş sevecen bir insan olmasıdır. 


Ali Sirmen

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/267979/Oktay_Akbal.html

*

Oktay Akbal, ortak olduğumuz, birlikte yaşadığımız yılların geçmişine sizi götürmektedir. Bugün çok az yazarın okuruna gönlünden koparak bedava hizmet sunmaktan kaçındığı bir sırada hem de. 

Tarık Dursun K.

http://www.kitapvekitap.com/kitap/can-yayinlari/oktay-akbal/yalnizlik-bana-yasak.html

*

Oktay Akbal, geçmişi bütün canlılığıyla bütün yaşanmışlığıyla biriktirmiş gibidir... Geçmiş zamanı, şimdiki zamanda da yaşar. Hikâyelerine, romanlarına, dahası bütün yazılarına 'düşsel' bir hava veren de bu olsa gerek.

Eray Canberk 

http://www.kitapvekitap.com/kitap/can-yayinlari/oktay-akbal/yalnizlik-bana-yasak.html

*


Öyküleri, romanları, denemeleri: Akbal'ın değişik edebi türlerde, aynı dil lezzetini, arı-duru Türkçe niteliğini taşıdığını gördüğümüzde, genç yazarların onu niçin okumaları gerektiğini de anlarız.

 Doğan Hızlan

*

"Fethi Naci'nin de söylediği gibi, 'İstanbul'u gerçekten tanıyan Sait Faik ve Oktay Akbal'dır.

 Semih Gümüş

*

Gerek öykü ve romanları, gerek denemeleriyle, çağımızın en içten, en güvenilir, en soylu tanıklarından biri olduğu kuşku göstermez.

 Tahsin Yücel

*
Oktay Akbal, neyi söyleyeceğini çok iyi biliyor. Ele aldığı konular hep yakından ilgi duyduğumuz önemli şeyler. Kendine özgü, kısa tümcelerle oluşan, yalın, özlü, içten ve güzel diliyle yazıp anlatıyor onları bize.

Aslan Kaynardağ


http://www.dr.com.tr/kitap/yazmak-yasamak/oktay-akbal/edebiyat/deneme-yazin/urunno=0000000272843

*

Oktay Akbal'ı anlatmak zordur, hele onu dost bilmiş, içtenlikle seviyorsanız. Sizin gördüğünüz Oktay Akbal, (başkalarının gördüğü, bildiği ve tanıdığı da elbet) Oktay Akbal'dan çok farklıdır. 

Tarık Dursun K.

http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/yesil-ev-oktay-akbal/3451

*

Yaşam gibidir Oktay Akbal'ın yazısı, bir şeyin akıp gittiğini duyarsınız okurken. Düşüncelerle duygular birbirinin içine girmiştir, bunlardan biri ötekinin üstüne çıkmaz, hatta çoğu zaman birbirinin yerini aldıkları da olur. Bir küçük rastlantı, bakarsınız bir düşüne dönüşmüş, ya da bir söz yaşam rengi oluvermiş. O'nun kişiliğinin bence en önemli yanı, yaşamla sözü ayırmasıdır.

Melih Cevdet Anday

http://urun.n11.com/oyku/odamda-bir-guvercin-P13050413

*

Akbal, devrimci bir yazarımızdır. Adım adım yürüdüğü yazarlık serüveninde dünyadaki değişimleri, kendi ülkemizdeki büyük olayları, devrimleri, içine düştüğümüz sıkıntıları çok yakından izlemiş bir yazarımızdır. O artık adım adım geldiği noktada, Atatürk aydınlanmacısının değişmez, şaşmaz yolcusudur!.. 

Nadir Gezer

http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/yesil-ev-oktay-akbal/3451

*

Yaşamını sanatın içinde tüketmiş olan bir yazarımızdır Oktay Akbal! Cumhuriyetimizle yaşıttır, Cumhuriyetin ilanından altı ay dokuz gün önce doğmuştur... Ama sanki doğum öncesi Türkiyesi'nin bütün acılarını, bütün sıkıntılarını yüreğine toplayarak düşmüştür yaşam yoluna!.. Kendini bu yolda adamıştır dersek hiç de abartmamış oluruz... 

Nadir Gezer

http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/kirmizi-yoyo-oktay-akbal/3450

*

Çocukluk ve ilk gençlik anılarına dayanan öykülerde düş ile gerçeğin bazen karıştırıldığı olur. Akbal, anılarında çoklukla yaşadıklarını değil, yaşamak istediklerini anlatır. Bu yüzden öyküler, anı havası verse de, okur, çoğu zaman anıların nerede başladığını, nerede bittiğini fark edemez.

Dr. Osman Gündüz

http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/yesil-ev-oktay-akbal/3451

*

Oktay Akbal, modern romanımızı yapılandıran az sayıdaki yazarımızdan biri. Batı biçemli romanın bizdeki en temel örneklerinden, öncülerinden sayılabilir bu nedenle Akbal. Birey yalnızlığı, yabancılığı, mutsuzluğu, derinlerdeki kaygı, ama yine de iyimser yanıyla önemli konumda bir romancımız o. 

M. Sadık Aslankara

http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/kirmizi-yoyo-oktay-akbal/3450

*


Oktay Akbal, Türkiye'de Kemalizm'e olan yakınlığı, laik-modern ve ilerici bir dünya görüşünü savunmaya dönük görüşleriyle tanınan, bilinen bir yazarımızdır.

Cumhur Aslan

 http://www.turkiyatjournal.com

*


O ( Akbal), "düş ile gerçek arasında" bir yerde duran bir öykücüdür; bir yandan orta sınıf insanların düş dünyalarını, umutlarını, özlemlerini yansıtmış, diğer yandan da sürekli olarak belirli bir siyasal düşünce doğrultusunda günlük yazılar, denemeler, incelemeler yazmıştır. Oktay Akbal'ı bu açıdan "birey"i, bireyin iç kavgalarını yansıtan öyküleri ile, "gerçeğe" yönelmek isteyen, bunu amaçlayan yazıları arasında bir yerde değerlendirmek gerekir.
Öykücü Oktay Akbal değişim karşısında üzüntü, acı duymakta ve bu da onu sürekli geçmişe yöneltmektedir. 

Cumhur Aslan

 http://www.turkiyatjournal.com

*


Genelde öykülerinde gündelik yaşamdan kesitler sunan ve kişisel yaşamından hareketle gözlemlerde bulunan Oktay Akbal bir kent öykücüsüdür; öyküleri büyük oranda kenti, kentin insanlarını, mekânlarını yaşam biçimlerini, umutlarını aktarmak isteyen bir öykücüdür.

 "Ben küçük kentlerde hiç yaşamadım" ("Yalnızlık Bana Yasak", Bayraklı Kapı, s. 11) diyerek öyküleri hakkında kendisi bir değerlendirme yapmıştır. Onun için bir İstanbul öykücüsüdür diyebiliriz. 


Cumhur Aslan

 http://www.turkiyatjournal.com

*


Oktay Akbal'ın bireyin iç dünyasını anlatmayı amaçlayan öyküleri tamamen "ben-merkezli" bir karakter gösterir. Akbal, karamsarlığı, hüznü, yalnızlığı ve bunalımları içindeki bireyi anlatmıştır. (Akbal'ın toplam iki yüz yetmiş iki öyküsünden iki yüz elli dört öyküsü yazar ben, öykü baş kişisi ben ve gözlemci ben tarafından nakledilmektedir.

(O. Gündüz, Oktay Akbal'ın Öykücülüğü Düş ile Gerçek Arasında)

*
Gönülle akıl arasında kalan (gidip gelen) Cumhuriyet zaten 70 yıldır sürekli dönüşümler yaşamıyor mu? Nerede muhafazakâr, nerede değişimci olduğu tam olarak ortaya konamayan bir Türkiye'nin yazarıdır Oktay Akbal; gönlü hep tramvaylarda, vapurlarda, kavaklarda, eski bayramlarda, Kanlıca yağmurlarındadır, oralarda huzur bulan bir kişidir. Ama aklı "ilerici" olarak nitelediği siyasal sistemdedir; toplumun gelenekselleşmesine karşıdır, Anadolu'nun İstanbul'u işgal ettiğini, siyasal partilerin toplumsal değerleri tahrip ettiğini belirtir. Tüm bu olumsuzlukların diyalektik bir akılla aşılabileceğine, devrimin birikerek gelişeceğine inanır. Bu inancında açık bir Kemalizm yorumuyla örtük bir sol düşünüşün izlerini kolayca bulabiliriz. 


Cumhur Aslan

 http://www.turkiyatjournal.com

*


Oktay Akbal sakin, ağırbaşlı; yaşamı ve sorumluluklarını ciddiye alan bir insandı; ama asıl önemlisi düşünceleriyle davranışlarını birleştirebilmiş gerçek bir aydın ve demokrattı.

Gülsüm Cengiz

http://www.evrensel.net/haber/259470/oktay-akbal-icin

*
Uzun bir süredir ‘Cumhuriyet’ gazetesinde yazıyor; – gerçek ve ‘ivazsız garazsız’ bir Kemalist olarak… Kemalizm, onun için, hiçbir zaman bir iktidar aracı olmamış, ara sıra öyle görünse de Kemalizm’i, jakoben bir cunta anlayışına indirgememiştir.

Hilmi Yavuz 

http://www.arkakapak.com/genel/oktay-akbala-guzelleme/

*
Oktay Akbal, günlük yazılarında dilinden düşürmediği sürekli devrimcilik ve ilericilik sözlerine karşılık, hikâye, roman ve denemelerinde, geçmiş özlemi içinde geriye dönük bir yazar olarak karşımıza çıkmaktadır.
İsa Kocakaplan

http://www.kimkimdir.tv/oktay-akbal-ne-zaman-dogdu

*
(Oktay Akbalın) Bütün yazdıklarının ekseninde kendisi bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı yıllarının yazarlar üzerinde bıraktığı karamsarlık, içe kapanış, hayal âlemine ve kendilerini mutlu saydıkları çocukluk yıllarına kaçış Oktay Akbalın eserlerinde de sık rastlanan bir durumdur.

İsa Kocakaplan

http://www.kimkimdir.tv/oktay-akbal-ne-zaman-dogdu


*

Edebiyatımızın satır başlarından. Öykü, roman, deneme... Gazetecilik... Ustalık... Yaşamı yazıyla ifade eden... Yaşama ve yazıya zenginlik katan... Yüreği toplumun nabzıyla birlikte atan... Cumhuriyet’le özdeşlik... İnsan gibi insan... Yol gösterici... Dost... Her daim genç ve güler yüzlü... Sevgi insanı, saygı insanı... Türkçe tutkunu; Atatürk ilkeleri tutkunu... Gençlere inancını hiç yitirmeyen... 

Zeynep Oral
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/355763/Guzel_insanlar_giderken..._Guzel_insanlar_gelirken....html
*
Oktay Akbal dünya çapında bir öykücümüzdür. Ama ömrünü çok sevdiği sanatı kadar, hatta ondan da fazla, ülkesinin demokrasi ve insanlık mücadelesine verdi. 12 Eylül faşist yönetimine karşı çıktı. Sonra AKP yönetiminin ülkeyi nereye götürdüğünü gördü, karşı çıktı. 

Erdal Atabek

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/362325/Oktay_Akbal_dan_Levent_Uzumcu_ye_bayrak_yarisi_.html
*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder