8 Eylül 2015 Salı

Oktay Akbal Özel Sayısını Sunarken / Sabahattin Gencal


Sabahattin Gencal
Yazmak bir sanattır. Uzun süre kesintisiz yazmak, aynı çizgide ödünsüz ve başarıyla yol almak ustalıktır. Sanatını, ustalığını birey ve toplum yararına sürdürmek insanlıktır.

Usta sanatçı, hümanist, laik, demokrat, sosyal adalet yanlısı, Atatürkçü olarak tanınan Oktay Akbal 15 yaşında yazmaya başlamış, 19 yaşında ilk eserini yayımlamış ve aralıksız olarak 91 yaşına kadar yazmasını sürdürmüştür. Öykü, roman, deneme, anı, günlük, inceleme, köşe yazısı ... vb. türlerde 90’a yakın eser yazmıştır.

Oktay Akbal daima ağırbaşlı oldu; ama “putlara” tapmadı; sakin oldu; ama hapislik pahasına direnmekten de geri kalmadı.

Oktay Akbal şair değildir; ama öyküleri, romanları, denemeleri, anıları, köşe yazıları, kısaca tüm yazıları, hatta çeviri eserleri şiir gibidir; öylesine içten, öylesine duru, öylesine akıcı...

Hep iyiye ve güzele doğru, birey, toplum ve insanlık yararına yazılar yazan, durmadan yazan, “sonuna kadar” yazan Oktay Akbal iz bırakan sanatçılardandır. Ancak, izleri toplumumuzun bir kısmı tarafından henüz görülememiştir. Üzülerek belirtmek gerekir ki “putlara” tapmadığı için olacak ölümü bile “haber değeri” olmamıştır; ancak inanıyoruz ki zamanla Oktay Akbal’ın izleri herkeste görülecektir.

Yenilikçi, özgürlükçü, aydınlanmacı, soylu ve güvenilir Oktay Akbal’ı sayfalara sığdırmak zor. Onun için Zeynep Oral’dan Oktay Akbal ile ilgili bir alıntıyla yazımızı sonlandırıyoruz:

“Edebiyatımızın satır başlarından. Öykü, roman, deneme... Gazetecilik... Ustalık... Yaşamı yazıyla ifade eden... Yaşama ve yazıya zenginlik katan... Yüreği toplumun nabzıyla birlikte atan... Cumhuriyet’le özdeşlik... İnsan gibi insan... Yol gösterici... Dost... Her daim genç ve güler yüzlü... Sevgi insanı, saygı insanı... Türkçe tutkunu; Atatürk ilkeleri tutkunu... Gençlere inancını hiç yitirmeyen... " (http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/355763/Guzel_insanlar_giderken..html)

Yaşamını sanatın içinde tüketmiş usta sanatçımız Oktay Akbal ile ilgili olarak internet ortamından yaptığımız derleme çalışmasını yararlı olması dileğiyle sunuyoruz.


Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder