1 Eylül 2015 Salı

Önce Şiir Vardı (deneme) / Oktay Akbal


Önce şiir vardı. Her şey şiirden doğdu. 
Ben böyle bir kutsal kitabın yazılmasını isterdim… 
 Oktay Akbal
Oktay Akbal (d. 1923, İstanbul) ortaöğretimini çeşitli Fransız okullarında sürdürmüş. İstiklal Lisesinde tamamlamıştır. Bir süre İstanbul Hukuk ve Edebiyat fakültelerinde okuduktan sonra, yüksek öğrenimini yarım bırakarak kendisini bütünüyle yazın dünyasına adamıştır. 
Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’ndaki birkaç yıllık görevinden ayrılınca gazetelerde yazılar yazmaya başlamış, fıkra yazarı olarak yaygın bir ün kazanmıştır. Öykü, roman, deneme kitaplarının sayısı kırka yakındır.
Yazarlar genellikle kendi ürün verdikleri türü baş köşeye oturtmak eğilimindedirler. Öykücü, deneme yazarı Oktay Akbal ise amansız bir şiir vurgunudur. Bu kitap onun son yıllarda şiir üzerine yazdığı yazıları bir araya getiriyor. Yerli yabancı şairler, kitapları, şiirleri, güzel dizeleri içtenlikle, sevgiyle ele alınmış. Ayrıca, yapıtın ikinci bölümünde altı ünlü şairimizle yapılmış söyleşiler yer almakta: Sabahattin Kudret Aksal, Melih Cevdet Anday, Salah Birsel, Necati Cumalı, Ceyhun Atuf Kansu, Cahit Külebi.
23 Ağustos 1979 tarihinde Struga Şiir Dili Sempozyumunda yapılan konuşmadan bir kesit;
Önce şiir vardı. Her şey şiirden doğdu. Ben böyle bir kutsal kitabın yazılmasını isterdim. Bu dünya şiirsiz yaratılmış olamaz. 
İnsanoğlu şiirle konuştu ilk kez. Şiir yazmak için yarattı ilk sözcükleri. 
Şiirde yer almayan bir sözcük ölmüştür, yaşamadan yok olmuştur. 
Bir toplumda ozan yoksa, yetişmemişse, yetişmiyorsa o toplum bir süre sonra tarihten de silinir. Asur uygarlığı gibi… 
Ozanı olmayan bir toplum, şiirden yoksun toplum yok olur gider. 
Din kutsal kitaplarının şiir dili ile yazılması da insanoğluna seslenmek, onu etkilemek için en sağlam yolun şiir olduğunu gösterir. 
Şiir kendi başına ayrı bir dildir. Her dilin şiiri ayrıdır, ama bilmediğimiz herhangi bir dilde şiir okunurken anlarsınız o okunan şeyin şiir olduğunu.
Haziran 11, 2015
http://www.mihrimahsahaf.com/oktay-akbal-once-siir-vardi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder