3 Eylül 2015 Perşembe

Yaşasın Edebiyat / Oktay AkbalNurullah Ataç, 1949 yılında Ulus gazetesinde şöyle yazıyordu: “Oktay Akbal günden güne olgunlaşıyor, daha bugünden yazılarını önemle incelememiz gerektiğine inandığım gibi, yarının en iyi Türk yazarlarından biri sayılacağını sanıyorum.”
Yaşasın Edebiyat’ta Akbal’ın son yıllarda yazdığı denemeleri bulacaksınız.
http://simurg.com.tr/tr-tr/urun/deneme-elestiri/34159/yasasin-edebiyat.aspx
*
"Yine gece olacak. Yatağımdan fırlayarak uyanacağım. Bahçede dolaşacağım. O, gelecek ağaçların gölgesinden, ay ışığından, dikilecek karşıma. İşte böyle diyecek. İşte senin yaşamın bu. Bu dünyadan kopardın beni kendi içine soktun. Kafanın derinliğine. Yüreğin olsaydı, oraya..."
(Yaşasın Edebiyat, Ağustos 1998)
"Yalnız şiir geri getiriyor geçip gidenleri. Bir zaman parçası olduğu gibi canlanıyor önümüzde. Dalıp gidiyorsunuz, içinde yaşıyorsunuz bugünde yaşayan geçmişin düşsel dünyasında. Kimi insan kolaylıkla döner bir anlığına, bir dakikalığına gerilere... İlk gençliğine, çocukluğuna, o günlerin insanlarına. Kimi ise itici bir güce gereksinme duyar. İçmelidir, okumalıdır, bir söz, bir bakış, bir koku bir şeyler uyandırmalıdır içinde. İşte o zaman açıp okuyun güçlü bir şiir kitabını." 

http://tofo.me/tag/oktayAkbal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder