2 Eylül 2015 Çarşamba

Yeşil Ev / Oktay Akbal

yesil-ev-oktay-akbal


Tosun öfke ile:

"İşimiz iş!.. Yeşil Ev'e üç tane kız geldi!" dedi.

Sanki bu, büyük bir felaketti! İkisi de yeni kiracıların gelmesini nasıl merakla beklemişlerdi ve gele gele bir yığın kız gelmişti.

Tosun, asık suratla:

"Üstelik, bütün öğleden sonra onların eşyalarını taşımaya yardım ettim!" diye homurdandı.

Yılmaz, biraz sustuktan sonra:

"Ortanca kız kendini beğenmişin biri!" dedi. "Sanki Yeşil Ev babasının malıymış gibi, bir kurum, bir kurum!"

"Burnu havada olanı mı? Entarisinin uçuşan eteğine bakıp hindi gibi kabarıyordu!"


http://www.idefix.com/kitap/yesil-ev-oktay-akbal/tanim.asp?sid=OO48TDO7RE1E9FAFXLS7


yesil-ev-oktay-akbal

Tosun, ilk bakışta yaşıtlarından hiçbir farkı olmayan bir çocuk! Her yerde rastlanan yaramaz yumurcaklardan biridir. Fakat iki özelliğini hesaba katmak gerek: Çalı gibi kabarık saçları ve gömleklerinin göz alan renkleri...
Hiç yatmayan saçları konusunda söyleyecek çok söz yok. Onlar doğuşundan beri öyle dik ve serttir. Küçük yaşta bir çocuk için saçın yumuşak ya da sert olması hiç de önemli bir şey değildir. Fakat gömleklere gelince, bu apayrı bir hikâyedir:
Tosun'un Amerika'da yerleşmiş ihtiyar bir amcası var.
Yıllar önce Yeni Dünya'ya gidip yerleşmen Sait amca orada ticaret yaparak çok zengin olmuş. Teksas'ta büyük bir çiftlik satın alarak oraya yerleşmiştir. O da küçükken - şimdi Tosun'un olduğu gibi - yaramaz mı yaramaz yumurcağın biriymiş.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/yesil-ev/103645.htmlOktay Akbal çağdaş Türk edebiyatında insanı, sevgi ve sevecenlik temalarını en çok işleyen büyük yazarlardan biridir. Yapıtlarında işlediği konular içinde de çocuk dünyasını evde ve okulda ele alır, anlatır. “Yeşil Ev” romanı da bunlardan biridir. Roman Tosun’un serüvenini konu edinir.
Tosun, romanda kendi anlatımına göre, ilk bakışta yaşıtlarından hiçbir farkı olmayan bir çocukmuş. Her yerde rastlanan yaramaz yumurcaklardan biriymiş. İki özelliği varmış: Kabarık saçları ve renkli gömlekleri.  Ama Tosun bunları hiç önemsemezmiş. Çünkü saçları doğuştan böyleymiş. Küçük yaştaki bir çocuk için saçlarının yumuşak ya da sert olması onun için önemli bir şey değilmiş. Ne var ki gömlekleri için aynı şeyi söyleyemezmiş. Nedeni de Tosun'un Amerika'da olan amcası nedeniyle çok güzel kovboy gömleklerine sahip olmasıymış. Yıllar önce Yeni Dünya'ya gidip yerleşen Sait amcası, kısa zamanda iş hayatında başarılar kazanmış ve önemli bir zengin olmuş. Teksas'ta büyük bir çiftlik alıp oraya yerleşmiş.  Gelin görün ki, Tosun’un amcası da küçükken çok yaramaz bir çocukmuş.  Mahallelerindeki “Yeşil Ev” herkesin hayalindeki evmiş. Tosun, “Yeşil Ev”i çok seviyormuş, terzilik yapan annesiyle en üst katta yaşıyormuş. 
Bir gün öğleden sonra evde oturmuş beklerken ikinci katta gürültüler olduğunu, yeni kiracıların geldiğini görmüş. Birden en alt katta oturan Veli Bey’in oğlu Yılmaz kadar bir çocuk gelse de Pazar günleri üçümüz güzel oyunlar oynasak diye hayaller kurmaya başlamış. Sonra okumakta olduğu kitabı bir yana bırakıp aşağıya inmiş. Kiracıların eşyasını getiren kamyoncu, Tosun’a  ıtır saksısını verip “İkinci kata götür” demiş. Böyle emirlere alışık olmayan Tosun, saksıyı alıp kaldırıma bırakmış, içinden de “Bekle de götüreyim” diye söylenmiş. Bu sırada onları gören yeni kiracı Tosun’a “Sen de Yeşil Ev’de mi oturuyorsun” diye sormuş, elini uzatmış: “Ben Hüsnü Kurnaz, ikinci katı kiraladık, komşu olduk”! Bunun üzerine Tosun, ıtır saksısını alıp çok sevimli bir adam olan Bay Kurnaz’ın ardı sıra ikinci kata çıkmış. Sonra da içinden gelerek taşınmaya yardım etmiş, kitaplar, çerçeveler taşımış. Bir süre sonra külüstür Ford bir otomobille Hüsnü Kurnaz’ın  yusyuvarlak eşi ile kızları Selma, Gülay ve Aysel gelmiş. Kızların hepsinin saçları kızılmış. Yılmaz, hemen bu kızlarla kaynaşmış. Ama Tosun, beklediği Yılmaz kadar bir arkadaş gelmeyince, neler olmuş neler! Kimi tatlı, kimi gülünç ve üzüntülü serüvenler…
İşte sonunda bu roman, çok güzel bir ev olan “Yeşil Ev”i ve içinde üç katta yaşayan insanları, en çok da çocukların serüvenlerini anlatıyor
http://www.onkagency.com/vestige/view/literary/yesil-ev-oktay-akbal/3451
*Hiç yorum yok:

Yorum Gönder